Praca w Szwajcarii

Szukaj spośród 7 ofert

Elektryk-Szwajcaria - Szwajcaria

Szwajcaria - Sargans, Antonius Personal, 29-06-2022

Szczegóły oferty
Monter Mebli - 5800 CHF brutto / m-c SZWAJCARIA. - Szwajcaria

Szwajcaria - Many Locations, Rekrutacja-Kozow, 27-06-2022

Szczegóły oferty
MONTER RUSZTOWAN 4400 CHF netto/m-c SZWAJCARIA. - Szwajcaria

Szwajcaria - Many Locations, Rekrutacja-Kozow, 27-06-2022

Szczegóły oferty
Kelnerka - 23,10CHF - Szwajcaria

Szwajcaria - Whole Country, Franziska Wauer Eastrecruiting, 27-06-2022

Szczegóły oferty
Kucharz - 3700€ - Szwajcaria

Szwajcaria - Bern, Eastrecruiting, 10-06-2022

Szczegóły oferty

Szwajcaria kusi Polaków nie tylko wysokimi zarobkami oraz niezwykłymi krajobrazami i kulturą, ale również dobrą jakością zatrudnienia. Przed wyjazdem do tego kraju, warto dobrze poznać tamtejszy rynek pracy oraz czego od nas oczekują pracodawcy i firmy w Szwajcarii. Zastanawiasz się jednak nad pracą w tym kraju? Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi aktualnymi ofertami zatrudnienia.

Najważniejsze informacje o Szwajcarii

Szwajcaria wyróżnia się na tle innych krajów europejskich dlatego, zanim wyjedziemy do pracy, warto zapamiętać, że kraj ten nie należy do Unii Europejskiej. Na mocy układu z UE i przynależności do strefy Schengen, granice tego państwa są otwarte i legalnie możemy podejmować tam zatrudnienie. W Szwajcarii spotkamy się z czteroma oficjalnymi językami: niemieckim, francuskim, włoskim oraz romansz.

Cały kraj podzielony jest na 26 kantonów, które wyróżniają się osobną konstytucją, administracją czy przepisami podatkowymi. Warto szczególnie o tym wiedzieć, jeśli wybieramy się do pracy do konkretnego kantonu. Należy wówczas zapoznać się ze wszystkimi przepisami oraz zasadami, które właśnie tam panują.

Jeśli zamierzamy przebywać w Szwajcarii dłużej niż 3 miesięcy, musimy swój pobyt odpowiednio sformalizować. Gdy jednak jesteśmy w tym kraju krócej niż 90 dni w celach turystycznych czy przy podjęciu zatrudnienia sezonowego, nie musimy formalnie nigdzie się meldować – będzie to wówczas należało do obowiązków naszego pracodawcy. Po upływie 90 dni musimy udać się do najbliższego urzędu imigracyjnego na pozwolenie na pobyt. Odpowiednio pozwolenie L (pobyt krótszy niż rok), pozwolenie B (pobyt dłuższy niż rok), pozwolenie C (pobyt stały, uzyskanie statusu rezydenta).

Praca w Szwajcarii – co warto wiedzieć?

Praca w Szwajcarii jest niezwykle atrakcyjna, ale niekiedy dosyć trudna do zdobycia. Wszystko zależy od naszych umiejętności, doświadczenia oraz rodzaju pracy, do której chcemy się udać. Zatrudnienie znajdą jednak bez problemu osoby, które dobrze znają język obcy – najczęściej w tym przypadku niemiecki oraz te, które mogą pochwalić się doświadczeniem na specjalistycznym stanowisku. Mowa o kierowcach, pracownikach budowlanych, spawaczach, informatykach, elektrykach, czy opiekunach osób starszych.

W Szwajcarii różnią się również warunki pracy od tych polskich. Przede wszystkim norma tygodniowa czasu pracy wynosi od 45 do 50 godzin i uzależniona jest od zawodu. Nadgodziny płatne są 125% stawki podstawowej lub oddawane w postaci wolnego dnia. Natomiast, urlop wynosi 4 lub 5 tygodni w ciągu roku, a zatrudnienie jest zawsze w oparciu o umowę o pracę, staż czy własną działalność gospodarczą. W Szwajcarii nie pracuje się również w niedzielę ani w nocy (wyjątek to służby takie jak policja itp.).

Czy warto szukać pracy w Szwajcarii?

Odpowiedź brzmi jasno – warto! Zarobki w tym kraju należą do jednych z największych w Europie, a nawet i na świecie. Wynagrodzenie uzależnione jest oczywiście od stanowiska, doświadczenia i przede wszystkim kantonu. Jeśli chcesz znaleźć pracę w Szwajcarii, zachęcamy do przeglądania aktualnych ofert pracy na naszym portalu, aby móc znaleźć dla siebie odpowiednie zatrudnienie.