Praca w Rumunii

Szukaj spośród 0 ofert

Rumunia to niezwykle szybko rozwijający się kraj, który charakteryzuje się niskimi kosztami życia oraz pracy, a także odpowiednim wynagrodzeniem w przeliczeniu następnie na polskie złotówki. Dlatego obecnie wiele osób rozważa nadal wyjazd do pracy za granicą, aby móc poznać inne warunki pracy oraz oczywiście zdobyć lepsze wynagrodzenie. Nasz portal pracujwunii.org pomaga znaleźć bezpieczną oraz legalną pracę za granicą.

Warunki pracy i formalności w Rumunii

W Rumunii tydzień pracy wygląda praktycznie tak samo, jak w Polsce. Pracuje się zazwyczaj od poniedziałku do piątku przez 8 godzin dziennie podczas 40-godzinnego tygodnia pracy. Maksymalnie możemy pracować 48 godzin tygodniowo, wliczając w to godziny nadliczbowe. Jeśli decydujemy się na pracę zmianową, możemy pracować nie dłużej niż umowne 8 godzin i 48 godzin tygodniowo. Wówczas średnia liczba przepracowanych godzin w ciągu 4 tygodni nie może być wyższa niż powyższe limity.

Dlatego w Rumunii, gdy pracujemy 12 godzin w ciągły sposób, to mamy prawo do 24-godzinnego odpoczynku. Oczywiście godziny nadliczbowe są jak najbardziej dopuszczalne – dzięki nim można zarobić dodatkowe pieniądze lub otrzymać wolne dni.

Warto również pamiętać, że jeśli zamierzamy przyjechać do Rumunii na krócej niż 90 dni, nie musimy spełniać żadnych formalności. Gdy zamierzamy się zameldować lub nasze zatrudnienie wynosić będzie więcej niż 90 dni, to musimy dokonać wszystkich formalności w urzędzie.

Praca w Rumunii – co warto wiedzieć?

Pracę w Rumunii bez problemu znajdziemy w handlu, na produkcji, obsłudze klienta oraz gastronomii (szczególnie w sezonie, gdzie można podjąć się pracy sezonowej lub dorywczej), a także w branży budowlanej. Zatrudnienie czeka także na osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje, doświadczenie oraz wykształcenie i zazwyczaj poszukuje się pracowników do sektora IT i sektora energetycznego. Podczas poszukiwania pracy dodatkowym atutem będzie znajomość rumuńskiego, ale mile widziane są również inne języki na poziomie komunikatywnym.

W Rumunii obowiązującą walutą jest lej, a minimalna płaca rośnie z roku na rok i zróżnicowana jest od regionu kraju (podobnie jak w przypadku Szwajcarii, gdzie kwestie związane z zatrudnieniem są inne dla każdego kantonu). Jednak z pewnością zachęci nas do pracy w tym kraju fakt, że koszty życia są podobne do warunków polskich, a nawet niekiedy dużo niższe.