Praca w Norwegii

Szukaj spośród 2 ofert

Szef kuchni sushi - Norwegia

Norwegia - Whole Country, SABI SUSHI, 15-05-2022

Szczegóły oferty

Kraje skandynawskie stały się jednym z najpopularniejszych kierunków wyjazdów zarobkowych wśród Polaków. Nie ma praktycznie lepszego miejsca, aby móc podjąć się dobrej pracy pod względem finansowym jak nie właśnie Norwegia. Dlatego zdecydowanie warto zatrudnić się w Norwegii, aby móc pracować na wysokim poziomie niezależnie od branży oraz posiadanych umiejętności.

Najważniejsze informacje o pracy w Norwegii

Między Polską a Norwegią nie ma większych różnić, jeśli chodzi o przepisy oraz niektóre ustalenia związane z zatrudnieniem. Powszechnie przyjęty standard wymiaru czasu pracy wynosi 40 godzin na tydzień z uwzględnieniem, że dzienna norma nie może przekroczyć 9 godzin. Jeśli pracujemy w systemie zmianowym lub w weekendy za normalny wymiar czasu pracy przyjmuje się 36 lub 38 godzin na tydzień.

Gdy zamierzamy pracować w Norwegii w godzinach nadliczbowych, musimy pamiętać, że taki tryb dozwolony jest jedynie w razie szczególnej oraz tymczasowej potrzeby. Stawka za godziny nadliczbowe nie jest odgórnie ustalana – musi być ona jedynie wyższa od stawki minimalnej. Pracując w godzinach nadliczbowych, masz prawo do dodatku, który powinien wynosić minimum o 40% więcej niż umówiona stawka godzinowa.

Wynagrodzenie i płaca w Norwegii

Coraz częściej Polacy wybierają pracę w Norwegii, wyjeżdżając i szukając zatrudnienia właśnie w tym kraju. Dlatego można się spodziewać, że nadal będziemy wybierać ten kraj jako stałe miejsce emigracji zarobkowej.

Warto zatem wiedzieć, że w Norwegii nie obowiązuje powszechna płaca minimalna i nie obejmuje ona nawet wszystkich legalnie zatrudnionych pracowników. Dlatego nasza umowa powinna zawierać dokładnie określoną stawkę. Norwegia jednak przyznaje kwotę minimalną jedynie kilku branżom na podstawie umów zbiorowych. Chodzi o branżę budowlaną, rolniczą i ogrodniczą, sprzątającą, rybacką, elektrykom oraz przewoźnikom autokarowym.

Oprócz kwalifikacji, doświadczenia oraz umiejętności na danym stanowisku w branży o wysokość wynagrodzenia decyduje również forma zatrudnienia, która określana jest w umowie o pracę. Osoby, które są na stałym etacie, z pewnością mogą zarobić więcej niż pracownicy sezonowi. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że koszty życia w krajach skandynawskich są zdecydowanie droższe niż w Polsce. Jednak mimo to, z pewnością w Norwegii masz dużą szansę na swój osobisty rozwój poparty doświadczeniem i umiejętnościami.