Praca tymczasowa w Holandii – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

9 stycznia 2020

Holandia to nowoczesny kraj o zadziwiającej kulturze i dość liberalnych zasadach, które jednak warto poznać i szanować, żeby żyło się tu swobodniej. Coraz więcej naszych rodaków decyduje się na wyjazd do Holandii w poszukiwaniu zatrudnienia. Kuszą atrakcyjne warunki zatrudnienia, wysokie zarobki i przyjazne usposobienie Holendrów. Jak przygotować się do takiego wyjazdu i co warto wiedzieć o pracy tymczasowej w Holandii? Jakich formalności musimy dopełnić i co czeka nas na miejscu, jeśli wybierzemy wygodną i bezpieczną opcję? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Kto znajdzie pracę w Holandii?

1 maja 2007 r. władze Królestwa Niderlandów zniosły ograniczenia o dostępności miejscowego rynku pracy dla polskich. W związku z tym obywatele RP, aby podjąć legalną pracę w Niderlandach, nie muszą już starać się o specjalne zezwolenia na pracę w tym kraju. Decydując się na zatrudnienie w Niderlandach, powinniśmy znać swoje prawa i obowiązujące przepisy dotyczące pracy i pobytu. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek.

Praca w Holandii znajdzie się praktycznie dla każdego. Zatrudnienia mogą tutaj szukać zarówno specjaliści: elektrycy, spawacze, pracownicy budowlani, hydraulicy czy dekarze, jak również osoby bez konkretnego zawodu. W związku z holenderskim wzrostem gospodarczym i ogromnym zapotrzebowaniem na fachowców, zmienia się sposób postrzegania pracowników budowalnych. Specjaliści z branży – uznawanej na zachodzie za deficytową – są bardziej doceniani niż kilka lat temu, a więc mogą liczyć na lepsze warunki pracy, a co za tym idzie – większe zarobki. W Holandii można natrafić na sporo ogłoszeń o pracę sezonową, np. przy zbiorach owoców, warzywa i kwiatów, czy o pracę na stanowisko produkcyjne.

Osoby młode powinny mieć na uwadze, że w Holandii obowiązuje tak zwana „wiekówka”. Oznacza to niższą pensję dla osób poniżej 21 roku życia.

Jak zdobyć pracę w Holandii?

Najlepiej odpowiednio wcześnie przed wyjazdem, rozpocząć poszukiwania zatrudnienia w Internecie. Na naszej stronie internetowej można znaleźć całą bazę aktualnych i zweryfikowanych ogłoszeń o pracę w Holandii. Można tu również umieścić swoje CV, aby jeszcze precyzyjniej dotrzeć do pracodawcy. Aby jednak jeszcze bardziej zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, warto skorzystać z pomocy zewnętrznych agencji pośrednictwa pracy.

Zanim jeszcze wyruszymy w drogę, należy skompletować niezbędne dokumenty. Należą do nich dowód osobisty bądź ważny paszport, prawo jazdy,(jeżeli je posiadamy) oraz numer konta bankowego, wraz z adresem banku. Jeżeli pracowaliśmy wcześniej w Holandii, koniecznie zabierzmy ze sobą numer BSN. Taki komplet dokumentów jest niezwykle ważny, więc w żadnym wypadku nie możemy o niczym zapomnieć! Bez nich pracodawca nie będzie mógł wystawić umowy.

Pobyt na okres krótszy niż cztery miesiące

Jeśli planowany pobyt w Holandii nie przekroczy czterech miesięcy, nie trzeba zgłaszać go w urzędzie gminy, ani w urzędzie imigracyjnym (IND). Zalecamy jednak, aby uzyskać meldunek tymczasowy (inschrijving als niet-ingezetene), ponieważ inne instytucje (np. banki, firmy ubezpieczeniowe) mogą tego wymagać. Posiadając zaświadczanie o zameldowaniu, można przykładowo otworzyć rachunek bankowy w Holandii. Ponadto, po uzyskaniu meldunku tymczasowego, od razu otrzymamy umer obsługi obywatela (numer BSN).

Warunki zatrudnienia w Holandii

Wszystkie warunki zatrudnienia w Holandii są regulowane przez CAO, będące najważniejszym i podstawowym zbiorem praw i obowiązków dotyczących pracowników tymczasowych w tym kraju. Ten tzw. układ zbiorowy pracy określa nie tylko warunki przyjęcia i zwolnienia pracownika, rodzaje umów o pracę, zarobki, w tym wspomnianą już “wiekówkę”, maksymalny czas pracy czy fundusz emerytalny, ale nawet minimalny metraż, który musi przypadać na jednego pracownika oraz dodatek wakacyjny.

W Holandii płaca minimalna jest uregulowana prawnie. Jej wysokość ustala się dwa razy w roku (1 stycznia i 1 lipca). Wynagrodzenie pracownika w wieku pomiędzy 21 a 66 lat nie może być niższe, niż obowiązująca stawka płacy minimalnej na dany rok. Dotyczy to również pracowników zatrudnionych przez polskie firmy i agencje pracy tymczasowej. W przypadku pracowników poniżej 21 roku życia obowiązują stawki płacy minimalnej dla młodzieży. Odnośnie czasu pracy, sytuacja wygląda następująco:

  • przeważnie czas pracy w Holandii wynosi od 36 do 40 godzin tygodniowo,
  • można pracować maksymalnie 12 godzin pod rząd i maksymalnie 60 godzin tygodniowo, (w okresie 16 tygodni średnia liczba godzin pracy nie może jednak przekroczyć 48 godzin tygodniowo),
  • po przepracowanym tygodniu przerwa w pracy wynosi minimalnie 36 godzin,
  • jeżeli czas pracy przekroczy 5,5 godziny, pracownikom przysługuje minimum 30 minut przerwy. Jeśli czas pracy przekroczy 10 godzin, przerwa powinna trwać przynajmniej 45 minut. Przerwy zazwyczaj są niepłatne,
  • praca na nocnej zmianie nie może przekraczać 10 godzin.

Praca tymczasowa w Holandii

W przypadku pracy w Holandii częstym zjawiskiem jest świadczenie przez polską agencję zatrudnienia usługi pośrednictwa pracy, która polega na skierowaniu danego pracownika do holenderskiej agencji pracy tymczasowej, a nie bezpośrednio do pracodawcy. Przed podjęciem pracy w holenderskiej agencji warto sprawdzić jej wiarygodność i uzyskać dane o jej działalności. Takie informacje można znaleźć na stronie internetowej: normeringarbeid.nl/snakeurmerk/gecertificeerde-ondernemingen.

Pracodawca nie może w żadnym wypadku płacić mniej, niż wynosi holenderska płaca minimalna i jest zobowiązany do wypłaty dodatku wakacyjnego (vakantietoeslag). Pracownik ma prawo powołać na przepisy prawa holenderskiego dotyczące np.  Dotyczy to np. czasu pracy czy warunków pracy. Nie ma znaczenia, czy umowa została zawarta w języku polskim czy holenderskim.

Zakwaterowanie w Holandii

Zazwyczaj agencje pracy tymczasowej organizują zakwaterowanie dla pracowników z zagranicy. Wykorzystuje się w tym celu ośrodki domków kampingowych, zagospodarowuje budynki po hotelach czy koszarach. W miastach wynajmuje się domy lub mieszkania od prywatnych właścicieli. Warunki socjalne w każdym z takich miejsc mogą być przeróżne. Trzeba się jednak liczyć z tym, że będzie to miejsce w pokoju 2-3 osobowym, często na łóżku piętrowym, ze wspólną używalnością łazienki i kuchni na  około 6-8 osób. Mimo wszystko mieszkania pracownicze powinny spełniać określone normy, które nadzoruje Stowarzyszenie Regulacji Zakwaterowania Pracowników Tymczasowych.

Jeżeli nie chcemy skorzystać z zakwaterowania zapewnianego przez agencję zatrudnienia, można poszukać mieszkania na własną rękę. Jedną z metod jest wynajem mieszkania socjalnego, chociaż proces ten jest długotrwały i często dość żmudny. Znacznie prościej, chociaż drożej można wynająć mieszkanie od korporacji mieszkaniowych lub od prywatnych właścicieli.

Polecane dla ciebie