Oferty pracy tymczasowej w Niemczech – podpowiadamy, gdzie szukać

9 stycznia 2020

Niemiecki rynek pracy cieszy się wśród Polaków dużą popularnością. Daje nieskończenie wiele możliwości dla tych, którzy rozważają migrację zarobkową do naszych zachodnich sąsiadów. Poszukiwanie pracy w Niemczech należy rozpocząć jeszcze przed wyjazdem, dzięki czemu można uniknąć przykrych niespodzianek. W poniższym artykule opiszemy gdzie szukać pracy w Niemczech oraz podpowiemy, jak przygotować się do poszukiwań.

 

Praca w Niemczech – czy warto?

 

Znaczna część Polaków wyjeżdża do Niemiec poszukując lepszego standardu życia i wyższych zarobków. Niekiedy można, za te samą pracę, otrzymać trzykrotnie większe wynagrodzenie. Niektórzy rzeczywiście trafiają na dobrą posadę i dobrze zarabiają, decydując się nawet na regularne wyjazdy na konkretne zlecenia. Ale są też tacy, którzy na swojej drodze spotykają oszustów i wracają do ojczyzny z niczym. Powodem tego jest bardzo często stopień przygotowania do wyjazdu.

Jadąc do obcego kraju powinniśmy mieć zapewnione mieszkanie i pracę. Jednak wciąż wiele osób decyduje się na wyjazd „w ciemno”, a zakwaterowania i zatrudnienia szukają dopiero po przyjeździe do Niemiec. Większym szczęściarzom faktycznie udaje się w ten sposób zdobyć interesującą pracę, jednak ryzyko niepowodzenia jest znacznie większe. Gdzie zatem szukać pracy w Niemczech?

 

Oferty pracy w Niemczech – gdzie szukać?

 

W dobie Internetu wszystko wydaje się o wiele łatwiejsze. To najbardziej powszechne źródło różnorodnych ofert pracy, a dużą zaletą jest to, że możemy szukać zatrudnienia zarówno na polskich, jak i niemieckich portalach. Poniżej znajduje się kilka linków (polskich i niemieckich) z aktualnymi ogłoszeniami o pracę w Niemczech.

Internet

Wybrane strony internetowe oferują również możliwość umieszczenia na portalu swojego CV, co może dodatkowo zwiększyć szansę na zatrudnienie. Również pracodawcy poszukują w ten sposób pracowników, dlatego to okazja do tego, by zostać zauważonym.

Prasa

Równie popularną, chociaż powoli odchodzącą w zapomnienie formą szukania pracy w Niemczech, jest przegląd niemieckiej prasy. Warto przeglądać rubryki poświęcone ogłoszeniom nie tylko w gazetach krajowych („Frankfurter Allgemeine Zeitung”, „Süddeutsche Zeitung”, „Die Welt”), ale przede wszystkim w pismach regionalnych („Westdeutsche Zeitung”, „Stuttgarter Zeitung” czy „Berliner Zeitung”). W Polsce zakup niemieckich gazet regionalnych jest praktycznie niemożliwy, dlatego dobrym rozwiązaniem jest przeglądanie portali internetowych danego dziennika, na których również mogą pojawiać się takie ogłoszenia.

Agencje pracy

Na terenie Niemiec działa ponad 800 agencji pracy, z których mogą korzystać wszyscy obywatele krajów członkowskich Unii Europejskiej. Stworzony jest dla nich osobny dział ZAV, który zajmuje się poszukiwaniem pracy dla obcokrajowców. Osoba, która chce rozpocząć pracę w Niemczech, powinna udać się do filii agencji pracy w miejscu swojego zamieszkania, gdzie po dopełnieniu wszystkich formalności będzie mogła podjąć oferowaną pracę. Większość stanowisk nie wymaga od kandydatów żadnych specjalnych kwalifikacji.

Agencje pośrednictwa pracy

Jedną z najskuteczniejszych metod poszukiwania pracy jest korzystanie z agencji pośrednictwa pracy. Do zadań takiej instytucji należy doradztwo i pośrednictwo oraz udzielanie informacji na temat europejskiego rynku pracy.

Osoba poszukująca pracy przez agencje pośrednictwa, ma możliwość rozmowy z doradcą zawodowym lub Euro-Asystentem, który w sposób kompetentny odpowie na pytania i wyjaśni istotne kwestie związane z zatrudnieniem za granicą. Coraz częściej agencje pośrednictwa pracy pomagają również przy organizacji transportu do innego kraju, czy nawet udostępniają informacje o zakwaterowaniu. Pamiętajmy jednak, aby przed skorzystaniem z usług agencji pośrednictwa pracy, sprawdzić jej wiarygodność w rejestrze Ministerstwa Pracy.

 

Kto w Niemczech znajdzie zatrudnienie?

 

W Niemczech brakuje osób z wykształceniem rzemieślniczym. Młodzi obywatele Niemiec niechętnie kształcą się w zawodówkach, dlatego rząd poszukuje chętnych do pracy poza granicami kraju. Na podstawie ofert, które napływają do polskich urzędów pracy, można wywnioskować, że w Niemczech największe zapotrzebowanie jest na przedstawicieli takich zawodów, jak:

 • inżynierowie budowy maszyn,
 • konstruktorzy,
 • ślusarze budowlani,
 • spawacze,
 • mechanicy samochodowi,
 • lakiernicy,
 • stolarze,
 • cieśle,
 • malarze,
 • pielęgniarze,
 • rolnicy,
 • piekarze,
 • fryzjerzy,
 • przedstawiciele zawodów gastronomicznych i hotelarskich, pracownicy sezonowi.

Nie da się ukryć, że największe szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy mają osoby z odpowiednimi kwalifikacjami oraz co najmniej komunikatywną znajomością języka niemieckiego.

Polecane dla ciebie