Jak przygotować się na wyjazd za granicę do pracy?

9 stycznia 2020

Rzetelne przygotowanie się do migracji zarobkowej wiąże się z szeregiem czynności, które należy wykonać przed wyjazdem. Koniecznością jest przede wszystkim dopełnienie wszelkich formalności, ale również odpowiednio spakowany bagaż. Dzięki temu, można w znacznym stopniu zredukować ilość stresu związaną z podróżą i przeprowadzką. To umożliwi łatwiejszą aklimatyzację w nowym otoczeniu i pozwoli zapobiegnąć losowym sytuacjom. Jak przygotować się na wyjazd za granicę do pracy?

Wybór odpowiedniej oferty pracy za granicą

Jeżeli decyzja o wyjeździe, w poszukiwaniu zatrudnienie poza granicami Polski została już przez Ciebie podjęta, w pierwszej kolejności należy poszukać w ogłoszeniach zweryfikowanego pracodawcy. Wybór tego właściwego ogłoszenia jest ciężki i często wiąże się z odpowiednim dostosowaniem do nowych warunków pracy. Większość ogłoszeń o pracę za granicą dotyczy przede wszystkim pracy sezonowej, np. w ogrodnictwie, rolnictwie, przy zbiorach warzyw i owoców. Oprócz tego zagraniczny rynek otworzył dla Polaków branżę produkcyjną, oferując stanowiska jako pracownik przy taśmie produkcyjnej lub magazynier. Każda z ofert cechuje się uniwersalnym wynagrodzeniem, na które wpływ ma najniższa krajowa danego kraju, kwalifikacje, a w niektórych przypadkach układ zbiorowy pracy (CAO), a nawet wiek.

Przy wyborze odpowiedniego zatrudnienia warto kierować się opiniami oraz ilością rzetelnych informacji, na temat pracodawcy. Dzięki temu mamy szansę na legalne zatrudnienie i gwarancję wynagrodzenia na czas. W ostatecznym rozrachunku zminimalizuje to ryzyko wyjazdu w niesprawdzone miejsce oraz oszczędzi czas i zdrowie, poświęcone na szukanie odpowiedniej oferty pracy za granicą.

Praca za granicą – zakwaterowanie

Większość osób rozglądająca się za pracą za granicą chce mieć gwarancję, że pracodawca zapewnia również zakwaterowanie. Nie wszystkie firmy oferują takie udogodnienia. Z pewnością warto się dowiedzieć odpowiednio wcześnie, czy zakwaterowanie jest zapewnione, ponieważ w innym wypadku konieczne będzie wynajęcie mieszkania wcześniej, jeszcze przed wyjazdem. Przeważnie koszt zakwaterowania i opłata za media jest potrącana z miesięcznego lub tygodniowego wynagrodzenia.

W przypadku braku gwarantowanego lokum, należy przejrzeć strony internetowe w poszukiwaniu mieszkania na wynajem. Przeważnie w wielkich miastach, zwłaszcza blisko centrum wynajęcie pokoju wiąże się ze sporymi kosztami. Należy jednak mieć na uwadze koszty dojazdu z miejsca pracy i wybrać takie miejsce, które będzie zarówno w korzystnej cenie, jak również w dogodnej dla nas lokalizacji. Dlatego poszukiwania należy rozpocząć odpowiednio wcześnie, aby nie spotkać się z przykrym rozczarowaniem na miejscu.

Ubezpieczenie zdrowotne w pracy za granicą

Podczas każdego wyjazdu zagranicznego należy mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Karta ta stanowi dowód, że jesteśmy ubezpieczeni w jednym z krajów UE. Brak takiej karty wiąże się z pokryciem kosztów leczenia i usług medycznych, zgodnych z cennikiem kraju, w którym będziemy obecnie przebywać. Koszty te mogą być niekiedy bardzo wysokie. Kartę EKUZ można otrzymać bezpłatnie, zwracając się do własnego zakładu ubezpieczeń zdrowotnych z prośbą lub wnioskiem, o jej wydanie. Należy tego dokonać przed wyjazdem za granicę. W Internecie można napotkać na stworzone przez oszustów strony oferujące możliwość zamówienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego za opłatą. Nigdy nie korzystaj z takich serwisów! Zwróć się bezpośrednio do swojego zakładu ubezpieczeń zdrowotnych.

Pamiętaj również, że karta EKUZ nie obejmuje kosztów akcji ratunkowych, czy kosztów związanych z powrotem do kraju. Jeśli zależy nam na bezpłatnym transporcie do domu w przypadku poważnej choroby, lub obrażeń w wypadku, warto wykupić osobne ubezpieczenie. Karta EKUZ nie zapewnia również pokrycia kosztów prywatnej opieki zdrowotnej.

W przypadku podjęcia pracy za granicą z pomocą agencji pracy tymczasowej, w większości przypadków możemy liczyć na dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, które będzie obejmowało o wiele więcej aspektów leczenia zdrowia, niż karta EKUZ.

Dokumenty i dodatkowe rzeczy potrzebne do pracy za granicą

Podczas przygotowań do wyjazdu, warto pamiętać również o:

 • dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport) nieuszkodzony, ważny przynajmniej od pół roku;
 • kartę EKUZ, lub inne ubezpieczenie;
 • prawo jazdy (jeżeli jest wymagane na wybranym stanowisku pracy);
 • certyfikaty wymagane do podjęcia pracy (np. uprawnienia do obsługi wózków widłowych);
 • odpowiednio przygotowaną sumę pieniędzy (pierwszą wypłatę otrzymasz po 2-3 tygodniach, dlatego należy zabrać ze sobą środki do życia i na pokrycie pierwszych opłat);
 • małą poduszkę, koc, prześcieradło, ręcznik (nie zawsze pościel jest dostępna w wybranym zakwaterowaniu, warto mieć w razie wypadku ten zestaw);
 • numer konta walutowego, w walucie adekwatnej do kraju, do którego się udajemy (pozwoli to usprawnić proces przelewu wynagrodzenia za wykonaną pracę);
 • obuwie i odzież ochronną (jeżeli zostanie wyszczególniona w ofercie pracy);
 • podstawowe lekarstwa (leki stałe, paracetamol, leki przeciwbólowe, elektrolity, plastry, bandaż, wodę utlenioną);
 • elektronikę (telefon, ładowarkę, laptop);
 • niezbędne kosmetyki (do kąpieli, do pielęgnacji ciała);
 • słownik obcojęzyczny (przyda się, kiedy zawiedzie Internet w telefonie);
 • Internet, zwłaszcza jeżeli nie zapewnia go miejsce naszego zakwaterowania. Warto wówczas zakupić pakiet mobilnego Internetu w wybranej sieci.

Wyjazd do pracy za granicę – nie zostawiaj nic na ostatnią chwilę

Nie warto wyjeżdżać za granicę bez planu działania. Odpowiednio wcześnie należy ustalić na jak długo opuszczamy ojczyznę i załatwić wszystkie formalności z tym związane.

Nie wpadajmy w panikę jeżeli czegoś zapomnimy. Najważniejsze są dokumenty, telefon i pieniądze. W ostateczności resztę rzeczy można bez problemu dokupić będąc na miejscu. Pakowanie na ostatnią chwilę przyniesie wiele stresu, a pośpiech sprawi, że zapomnienie o ważnych kwestiach jest nieuniknione.

Polecane dla ciebie